TÜRKİYE VE ELEKTRONİK SİGARA

Bugünün yazısı Türkiye ve Elektronik Sigara kullanımı üzerine olacak.

Öncelikle tekrar söylüyorum: “Elektronik sigara, analog sigaralara oranla %95 daha güvenlidir.” Bunu ben uydurmuyorum. Bizim ülkemiz gibi görmezden gelmeyen bazı ülkelerde yapılan araştırma sonuçları bundan ibaret.

İlgili araştırma: E-Cigarates

İlk başta konuşmamız gereken şu: Sigara kullanırken aldığımız binlerce farklı kimyasal maddenin yanında her sigara sigara paketinin üzerinde yazan nikotin ve zifir alımımız elektronik sigara ile birlikte sona eriyor. Evet “Sona Eriyor.” Çünkü yanan ya da kömür olan birşey yok elektronik sigarada. Rezistans telinin ısınmasıyla kullanılan likit buharlaşır ve ortaya çıkan buharı çekeriz ciğerlerimize. ( Likit, rezistans ve cihaz güvenliğini farklı yazılarımızda tartışacağız zaten.)

Peki böylesine insanlara sigarayı bıraktırmakta ya da sigarayı bırakamayan insanlara alternatif olabilecek bir buluş neden Türkiye’de yasak? Cevap aslında çok basit.

Klasik (analog) sigara kullanıcıları satın almakta oldukları her bir sigara paketi için, paketin kendi fiyatının iki katı kadar ek ücret ödemektedirler. Buna vergi diyebiliriz. Bu ülkede o kadar çok sigara içen insan var ki devlette bunun gayet farkında. Elektronik sigara kullanımı Türkiye’de artarsa büyük bir vergi kaybı yaşanacaktır ve TEKEL lobisi büyük bir çöküş içine girecektir.

Küçük bir örnek vermek gerekirse: BTC (namıdeğer British Tobacco) 2003 yılı sonrasında ortaya çıkan e-sigaralar için televizyonlarda, radyolarda ve websitelerinde “tehlikelidir, zararlıdır, kanser eder, kakadır.” gibilerinden birçok yayın girişimlerinde bulunmuştur. Fakat günümüz koşullarında hükümetlerin tütün ve tütün ürünleri üzerine gerçekleştirdikleri yeni yasa değişiklikleri sigara kullanıcılarını kaçak sigaralara, free duty dediğimiz gümrük satışı olan sigaralara yada tamamen sigarayı bırakmaya yönlendirdi. Hatta bir diğer seçenekte elektronik sigaraya yönelmek oldu.

İşte elektronik sigara, analog sigaraya alternatif olduğu için o büyük firma kendi e-sigara cihazlarını geliştirdi ve piyasaya sürmeye hazırlanıyor-hatta belki sürdü şu anda bilgimiz yok-.

Durum yukarıda okuduğunuz gibi olunca en önemli görevde doğal olarak “medya kuruluşlarına” düştü. Gündem de “taraflı” ve “tarafsız” medya olarak ikiye ayrılmış medya kuruluşlarının tartışmasını yaparken geçipte elektronik sigara zararlı diyerek yine birilerine peşkef çekmeye çalışan medya kuruluşlarının amacını kolayca anlamışsınızdır diye düşünüyorum.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

mm

Yazar: Yücel

Turist Rehberi, mesleğine ve ailesine aşık, teknoloji manyağı. Daha söylenebilecek birçok şey var tabi. Bloğumdaki tüm yazılar, insanlarla paylaşmak istediğim yazılardan oluşmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir