Smok X Cube II Cihaz Değerlendirmesi

Öncelikle herkese tekrar merhaba. Web sitesi birkaç gündür malesef yayında değildi. Sistemime sızan bir trojan yüzünden veritabanı zarar gördü. Düzelttim ama sıkıntı yok. Daha farklı bir arayüz ile tekrar yayında olmak güzel.Aylardır kullanmakta olduğum elektronik sigara cihazımı artık değerlendirme zamanı geldi diye düşündüm ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Cihazımızın adı X Cube II. E-sigara cihazları arasında çok başarılı firmalardan bir tanesi olan Smok, mükemmel bir cihaz yapmış. Tebrikler Smok.

Evet isterseniz X Cube II cihazımızı hemen incelleyelim:

Smok – X Cube II – Renk SeçenekleriSmok-X-Cube-II-1         Smok-X-Cube-II-11

Görüldüğü gibi cihaz piyasaya 3 farklı renkle sürüldü. Benim cihazda zaten Siyah olanı. Birkaç arkadaşımda daha gördüm vePaslanmaz Çelik ve Beyaz olanı da hiç fena değil. Yine Smok firmasının atomizeri olan TFV4 ile aynı renklerde alırsanız ( Siyah yada Paslanmaz Çelik ) harika görünüyor. Ben de zaten siyah TFV4 ile kullanmaktayım.

Smok – X Cube II – FonksiyonlarSmok-X-Cube-II-2

Resimde de göreceğiniz üzere kocaman bir ateşleme butonu var. Böylesine büyük bir mod için bence gayet güzel durmakta. Ki o butonu güzel ve kabul edilebilir yapan bir diğer şeyse hemen altında bulunan RGP Işık Hüzmesi. Ateşleme butonuna basmanızla birlikte seçmiş olduğunuz renk hüzmesi ayarına göre ışık belirmekte. Bu mod ile ilgili en çok sevdiğim özelliklerden bir tanesi bu zaten. Akşamları sokakta bir buhar çekmenizle herkes size bakıyor. “Ne içiyor la bu?” tarzında konuştularını duyabiliyorsunuz zaten. 🙂

Smok – X Cube II – Ebat ve Ağırlık BilgileriSmok-X-Cube-II-3

Resimde gördüğünüz bilgilere göre öyle çok ufak bir cihaz olmadığını hemen anlamışsınızdır zaten. VTC Mini, yanında çocuğu gibi kalıyor ama çift 18650 silindirik pil haznesine sahip bir cihaz aldığınız zaman böyle bir durumu zaten kabul etmişsinizdir diye düşünüyorum.

Şimdi de isterseniz cihazın teknik bilgilerini gözden geçirelim:

Çıkış Modu: Isı Kontrol Modu (TC)/ Watt Modu/ Hafıza Modu
Çıkış Güç (Watt) Aralığı: 6W-160W
Çıkış Volt Aralığı: 0.35V-8V
Direk Aralığı: 0.06Ω—3.0Ω (Isı Kontrol Modunda)
                            0.1Ω—3.0Ω (Watt Modunda)
Isı Kontrolü Aralığı: 200°F-600°F/ 100°C-315°C

Evet bu şekilde incelediğiniz zaman gerçekten bu harika özelliklerle uzun süre kullanabileceğiniz bir cihaz. Bunlara ek olarak, cihazda bulunan güncellenebilir çipset sayesinde şu anda Smok’un kendi sitesinde yayınlamış olduğu güncelleme ile cihazı 180w kadar kullanmak şansınız var.

Smok – X Cube II – Akıllı Coil Tanıma Sistemi

Smok-X-Cube-II-4

X Cube II’yi ısı kontrolü modunda kullanırken, cihaz otomatikman hangi rezistans telini kullandığını tanıyacak ve ona göre uygun bir kullanım sağlayacaktır. Cihazı ilk aldığınız zaman ısı kontrol moduna girdiğinizde sadece Nickel 200’ün tanımlı olduğunu, titanium ve paslanmaz çelik tellerin tanımlı olmadığını göreceksiniz. 1 Ocak 2016 öncesinde kullanıcılar yine Smok firmasına ait olan Smart BEC uygulaması ile akıllı telefonlarından titanium ve paslanmaz çelik tel güncellemesini satın alarak cihazlarında kullanmaktalardı. Ama 2016 yılı ile birlikte artıkherhangi bir ek ücret ödemeden 3 farklı telide ısı kontrol modunda kullanabilmekteyiz.

Smok – X Cube II – Ayarlanabilir Isı Direnç Katsayısı (TCR)

Smok-X-Cube-II-5

İşte bu konu gerçekten çok önemli. Teknolojinin saniyeler içinde değiştiği günümüzde elektronik sigara için kullanılmakta olan rezistans tellerine de her geçen gün bir yenisi eklenmekte. Farklı tellerin kullanımı ile birlikte bu tellerin ısınmaları durumunda dirençlerindeki değişiklik çok önemli bir unsur oluşturmuştur. X Cube II bu katsayıların cihaza belirtilmesi ile sizlere daha iyi bir içim sağlayacak ve daha net ısı kontrolü gerçekleştirecektir.

Smok – X Cube II – 180 Watt Bir Mod

Smok-X-Cube-II-6

Yukarıda da ayrıca bahsettiğim gibi cihaz ilk önce 160w olarak piyasaya sürüldü. Ancak, güncellenebilir çipi sayesinde modumuzun kapasitesini 180w’ye kadar çıkarma şansımız var. Cihazımız 2 tane 18650 silindirik pili barındırmakta ve bu piller seri olarak bağlanmış. Bu, atomizerlerimizde daha fazla volt ihtiyacı durumunda yeterli akım gücü verebileceği anlamına gelmekte. Aynı zamanda da, şarjının daha uzun dayanacağının… (Tamamen kullanımızla orantılıdır)

Cihazda bulunan Hafıza Modu (Memory Mode) size 16 farklı watt ayarını kayıtlı olarak cihazınızda tutabilmek imkanı sunmakta. Her atomizer değişikliğinde tekrar tekrar ayar yapmaya böylece bir son vermiş oluyoruz.

Smok – X Cube II – Ayarlanabilir Direnç

Smok-X-Cube-II-7

Bu ne demek diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Isı kontrolüne aşina olan buhardaşlarımız bilir; her ateşleme yaptığınızda direnç (rezistans) zıplamalar yaparak değişecek ve düğmeden elinizi çektiğinizde eski haline dönecektir. Bazı cihazlarda direnç kitleme bulunsa bile tam kontrol sahibi olamıyorsunuz.

Örneğin bir sarım yaptınız ve direnç ölçerde test ederek aldığınız sonuç 0,456Ω. Ama bir moda bu sarımı taktığınız da modun çipi yuvarlamalar yaparak bu sarımı 0,460Ω veya 0,45Ω olarak görecektir. Ve işte bu direnç değişikliği katsayı ile birlikte düşünüldüğünde, ısı kontrolünde bazı tutarsızlıklara sebep olacak ve içim keyfiniz istediğiniz gibi olmayacaktır. İşte bu yüzden Smok X Cube II, sizlere en iyi içim keyfini vermek üzere tamamen kişiselleştirilebilir bir arayüze sahiptir.

Smok – X Cube II – Gökkuşağını Elinizde Tutun

Smok-X-Cube-II-8

Ateşleme butonu altında bulunan ışık hüzmesi buharlarken, her çekiminizde elinizde sanki gökkuşağı tutuyor hissi vermekte. 16 Milyon renk seçeneği bulunan, basitçe 3 farklı (Kırmızı, Yeşil ve Mavi) rengten elde edilebilecek tüm renkler tamamen sizlerin istediğine göre değiştirilebilmekte.

Smok – X Cube II – Smart BEC Uygulaması

Smok-X-Cube-II-9

Cihazınızı kişiselleştirmek yada kontrol etmenin yanı sıra, Smok uygulaması “Smart BEC” sizlere bir portal sunmakta ve buradan Smok fanları ile tanışabilir, sorularınızı sorabilir, cihazınıza eklemeler yapabilir yada resimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Smok – X Cube II – Bluetoothlu Bir E-Sigara?

Smok-X-Cube-II-10

Ne gerek var diyebilirsiniz ve gerçekten haklısınız. Ama Bluetooth ile günlük kullanımınızı rapor olarak görmekte ilginç olabiliyor bazen. Akşama kadar ne kadar, hangi watta, kaç saniye çekmişim gibi sorularınıza anlık cevaplar burada uygulamanın içinde Bluetooth sayesinde saklanıyor. X Cube II, üzerinde Bluetooth 4.0 teknolojisi sizlere gelmekte.

Smok – X Cube II – Güvenlik ve Koruma

Smok-X-Cube-II-11

Böylesine ayrıntılı düşünülmüş bir cihaz illaki güvenlik ve korumayı gerekli kılacaktır.

 • 12 Saniyelik Çekim Sınırı: Ateşleme butonunun 12 saniyeden fazla basılı kalması halinde, cihaz otomatik olarak güç çıkışını devre dışı bırakacaktır.
 • Kısa Devre Anakart Koruması: Eğer bir kısa devre olursa yada atomizer üzerindeki direnç (rezistans – ohm) seviyesi cihazın kullanım aralığı içinde değilse, cihaz otomatik olarak kendini kapatacaktır.
 • Aşırı Isınma Koruması: Cihaz içindeki ısı olması gerekenden fazla ise, mod bu uyarıyı verecek ve soğumasını beklemenizi isteyecektir.
 • Yetersiz Batarya Uyarısı: Eğer cihazda bulunan pillerin volt seviyesi 6.4 volttan az ise cihaz otomatik olarak bu uyarıyı verecektir. Pil değişikliği şarttır bu durumda.

Evet o kadar yazdık çizdik Smok X Cube II ile ilgili. Peki artıları ve eksileri neler?

Artıları:

 • Cihaz birçok yüksek watt gerektiren atomizerler ile çok rahat çalışacaktır. Hatta uzun süredir başka bir mod üzerinde kullandığınız atomizeri buna taktığınızda değişik bir çekim hissedebilirsiniz.
 • Cihazdaki 510 bağlantı noktası atomizerlerinizin kolaylıkla bağlanmasını sağlayacaktır.
 • RGB ışık hüzmesi gerçekten mükemmel bir görünüm kazandırmakta ve şarja neredeyse etki bile etmiyor.
 • Bluetooth ile akıllı telefona bağlantı gerçekten çok zekice. Böylece günük, haftalık, aylık ve yıllık raporlarınızı tutabilirsiniz.
 • Ekranı gerçektende akıllıca düşünülmüş ve tasarlanmış. Ayarlarınızı en güneşli günlerde bile rahatça görebiliyorsunuz.
 • Ateşleme butonunun konumu akıllıca.

Eksileri:

 • Batarya kapağı, gün içinde kullanırken ses yapabiliyor yada yerinde oynayabiliyor. Ateşleme yaparken problem olmuyor ama elinizde taşırken sanki düşecek gibi bir his veriyor.
 • Cihazın ekran altında bulunan – / + butonları zamanla aşınmakta ve kötü bir görünüm vermekte.
 • Cihazın boyası yada materyali artık her neyse çok hassas ve çizilmeye müsait.
 • Büyük bir cihaz olması taşımakta problem yaşatıyor. (Bence bunu alırken düşünmeniz gerekliydi) 😀

Bu kadar uzun bir yazıyı okuduğunuz, zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Hatalarımı bana iletmek, eklemek istediğiniz bir konu yada tecrübelerinizi paylaşmak için Yorum Yaz‘a tıklayarak bana ulaşabilirsiniz.

 

mm

Yazar: Yücel

Turist Rehberi, mesleğine ve ailesine aşık, teknoloji manyağı. Daha söylenebilecek birçok şey var tabi. Bloğumdaki tüm yazılar, insanlarla paylaşmak istediğim yazılardan oluşmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir