yükleniyor...

İnsanoğlunun hayatı gerçekten bir değişik. Her şey aniden değişebiliyor ve olmayacak kararlar alabiliyoruz.

Bilenler bilir 2018 yılı gerçek anlamda stresli geçti şahsım adına. Süregelmekte olan düzenim değişti ve ayrılması gereken yollar vardı. Gerektiği gibi de oldu.

İnsan gerçek anlamda yalnız kalabiliyormuş. Şimdilerde daha iyi anlıyorum o takdir ettiğim insanı. “Yalnızlık bir hastalıktır, ben hep buradayım” derken onun beni dinlememesi ne kadar da doğruymuş. Velhasıl, oğlum Yekta haricinde kimseyi girdabımın içine çekmek istemedim ve bu çok ciddi bir yalnızlığı tetikledi.

Sosyal ortamlarda gülmeler, eğlenmeler veya iyi vakit geçiriyormuş gibi yapmalarla aylarca kendi kendimi iyileştirmeye çalıştım, ki başardım da.

2019 yılı başlarında aldığım bir yeni bir dil daha öğrenme kararım bana çok faydalı oldu. Kendimi kursa ve yeniden bir birşeyler öğrenemeye verdim ve 4 ay İspanyolca kursu ile su gibi aktı geçti.

Türkiye geneline Latin Amerika ve İspanya üzerinde ciddi bir ilgi olduğunu gördükçe öğrenme azmim beni ana dili İspanyolca olan bir ülkeye seyahat edip, bir süre orada geçirmeye teşvik etti.

Ekvator, Guatamala veya Kolombiya derken Kolombiya olsun, hiç olmazsa dans etmeyi de öğrenirim diyerek bir yandan çalışıp bir yandan da kendimce pratik yapmaya başladım.

İnsan işte! Yukarıdaki gibi bir yalnızlık serüveni ve yaşanan onca sıkıntılı süreçten sonra kimseye bağ kurmak istemiyor insan. Taki 2019’un Ağustos ayına kadar. Taki yeni tanıyacağım bir insanın beni tutupta Kolombiya planları yaparken Filipinler’e gidebilecek kadar cesaretli hisstereceği güne kadar.

Kendimi bir anda Türkiye-Filipinler-Tayland üçgeni yapacağım uçuş biletlerini almış buldum.

İlk durağım Filipinler oldu. Çok güzel insanlarla tanıştım, beni neredeyse tüm aile fertleri ile tanıştırmaktan çekinmeyen bir aile tanıdım. Daha öncesi hiç yurt dışına çıkmamış biri olarak farklı bir deneyim bekliyordum doğrusu. Çok kolay adapte olmamı sağladılar. Tek sorunum, az yemek yediğim ve biraz da seçici olduğum için benim için endişelenen insanlara derdimi anlatmak oldu.

Öyle diğer insanlar gibi “aman domuz eti, yok böcek yiyorlar vs” kaprislerim olmadı. Sadece kilo almamam gerekiyordu. Zira sigara yasaklarını çok ciddiye alan bir ülke olduğundan ve ayrılmış yerlerde sigara içmek zorunda olduğum ve az sigara içtiğimde kendimi yemeğe vuracağımı da bildiğimden az yemek zorundaydım. Takip etmekte olduğum bir besin planının olması da cabası.

Çokça gezmeler ve inanılmaz derecede sinir bozucu bir trafik yoğunluğunla geçen 3 günlük Manila-Pililia git geli sonrasında kendimi 5 gün sürecek Boracay Adası gezisinde buldum. Tek kelimeyle “Harikaydı“. Benim bu konumlara kadar gitmemi planlayan insanların, vakitlerinin neredeyse tamamını benimle geçirmelerine çok şey borçluyum. Hayatımın sonuna kadar unutmayacağım bir kafa dinginliği ve bolca alkol içip sarhoş olmamak güzeldi :).

Filipinler için ayırdığım 10 gün sonrasın da sıra artık Tayland’a çok sevdiğim ve uzun zamandır görüşmekte olduğum dostları ziyaret etmeye gelmişti. Hayatımda kimsenin beni gördüğünde bu kadar mutlu olacağını hiç düşünmezdim. Sevdiklerim oldu, sevdiklerini söyleyenler oldu ama hiç öyle hissetmedim. Tayland gibi kalabalık ve karmaşa dolu bir ülkede kendinizi Türk hissetmemek büyük bir lüks.

Tayland hakkında hikayeler duymuş veya daha önce ziyaret etme fırsatı bulmuş birçok insanların yapmadığı bir şeyi yapıp kendimi doğaya attım. Şelalelerle dolu ormalar gezdim, hayranları olduğum o devasa Budist tapınaklarını ziyaret ettim. Yani aslında Tayland’a tekrar gitmek için birçok mazeret bıraktım arkada. Gideceğim de.

10 gün kadar da Tayland’ı gördükten sonra artık geri dönme vakti gelmişti. Ve gitmeme bu kadar üzülen insanları gördüm. Etrafımdaki birçok insan mesleğimi hiç anlamadı ve günübirlik yaşıyormuşum gibi yorumlar yaptılar. Rehberlik mesleği ile ne kadar güzel kalplere ulaşmış olduğumu görünce hiçte pişman değilim.

Bir sonraki yazım Kolombiya’da İspanyolca öğrenmek üzerine olacak. Takipte kalın. Bana ulaşmak isterseniz Instagram hesabım olan “elyucel” üzerinden mesaj atabilir veya site üzerinden mail atabilirsiniz.

Sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.