yükleniyor...

MEDIA SERVER KURMAK

Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde hayatımıza yeni hizmetler dahil ediliyor. Son zamanlarda Cloud isminde yeni yeni uygulamalar hayatımıza dahil oluyor ve eminim bir çoğunuzun bilgisayarlarında türlü media arşivleri vardır. Peki bu arşivleri tıpkı cloud serverlarının bizlere sunduğu gibi kendi kendinize veya ailenize sunmak, internet üzerinden istediğiniz yerden bu dosyalara ulaşıp görüntülemek istemez misiniz ? İşte bu yazımda sizlere media server kurmak nasıl olur göstereceğim.

Öncelikle belirtmekte fayda var. Bu işlemi yapabilmek için istediğinizde bağlanacağınız bilgisayarın açık olması gerek. Örneğin, benim serverim evdeki masaüstü bilgisayarım üzerinde kurulu ve cep telefonu, PS4 ve TV bu servera bağlanıyor. Dışarıdan değilde sadece evinde bu serverı kullanmak isteyenler kullanacakları zaman bilgisayarlarını açıp işleri bittikten sonra tekrar kapatabilirler.

Kuracağımız server uygulamasının adı PLEX. https://www.plex.tv/ adresinden hesap oluşturmanız gerekecek ve https://www.plex.tv/downloads/ adresinden de bilgisayarınızla uyumlu olan uygulamayı indirmeniz gerekecek.

Haydi Media Server Kuralım

Uygulama kurulduktan sonra Plex Media Server sayfası açılacak ve birkaç ayar daha yapmanız gerekecek. Plex hesabınızı uygulama sizden istediğinde gerekli yerlere girmeyi unutmayın.

media server kurmak

Uygulama ilk etapta hiçbir media öğesi göstermez ancak nasıl ekleneceğinden de bahsedeceğiz. Sol tarafta navigasyon menüsü size aslında fikir verecektir. Ancak öncesinde size bir tavsiyem olacak.

Bilgisayarınızdaki dosyalarınızı uygun şekilde klasörleyin. Yani müzikler, filmler, klipler, diziler vs. ne varsa ayrı ayrı klasörlerde olsun ki Plex Media Server’a bu klasörleri kütüphane olarak eklediğinizde dosya kargaşası oluşmasın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasörlerinizin düzenli olduğunu varsayarak yazıya devam ediyorum.

Görselde de gördüğünüz gibi + işaretine tıklayarak kütüphane ekleme işlemine başlıyoruz. media server kurmak

 

 

 

 

 

 

 

media server kurmak

Karşınıza açılacak olan bu menüden oluşturmak istediğiniz kütüphanenin tipini seçmeniz gerekmekte. Filmler, müzik klipleri veya kişisel videolarınızı “Filmler” tipini seçerek ekleyebilirsiniz. Dizilerinizi “TV Showları” tipini seçerek ekleyebilirsiniz ve diğer seçeneklerde gayet açık zaten. Sonraki butonuna tıklayarak devam ediyorsunuz.

 

 

 

 

 

media server kurmak

Kütüphane tipinizi seçtikten sonra “Media Klasörü İçin Gözatın” butonuna tıklayarak bilgisayarınız üzerinden eklemek istediğiniz medianızın klasörünü seçiyorsunuz ve Kütüphane Ekle butonuna tıklıyorsunuz

 

 

 

 

 

media server kurmak

Gelişmiş kısmına da göz atmak isterseniz, kütüphanenizi nasıl oluşturabileceğinizle ilgili faydalı ayarlarda mevcut.

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki işlemlerle artık Plex Media Server’a medya kütüphanenizi eklemiş oldunuz. Gelelim şimdi bu media klasörünü farklı bir cihaz üzerinden görüntülemeye.

Media Server ve Platformlar

Plex, farklı platformlar için farklı uygulamalar üretmiş. Örneğin PS4 için uygulamayı doğrudan Playstation Store’dan ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Uygulamayı PS4 üzerinde açtığınızda eşleştirme linki ve eşleştirme kodu karşınıza çıkıyor ve artık bilgisayarınızdaki Plex Media Server’a PS4 üzerinden kolaylıkla erişebiliyorsunuz.

Diyelim ki Plex Media Server kurulu olan bigisayarınız evinizde açık ve Media Server uygulaması aktif şekilde duruyor ve sizde iş yerinizdeyken buradaki müziklerinizi dinlemek istiyorsunuz. İş yerinizdeki bilgisayarınıza herhangi bir uygulama indirmenize gerek yok merak etmeyin. Tek yapmanız gereken https://www.plex.tv/ adresine giderek hesabınızda oturum açmak. Daha sonra karşınıza aşağıdaki görsel gibi bir sayfa açılacak.

media server kurmak

Yukarıdaki menüde “Launch” olarak belirtilen sarı butona tıkladığınızda doğrudan serverınıza dışarıdan da erişebilirsiniz.

Bazılarınızda haliyle hemen Android ve IOS ile kullanıp kullanamayacağınızı soracaktır. Cevap: Evet. Ancak mobil cihazlarda kullanabilmek için uygulamayı indirdikten sonra aktifleştirmek gerekecek. Google Play için konuşacak olursak bu sadece 11 TL ücrete sahip. Aksi takdirde öğe başına 1 dakikalık kullanım izniniz olacaktır.

IOS üzerinde fazla deneme ve araştırma imkanım olmadı ancak Android üzerinde bu limiti kaldırmak değilde kandırmak gibi bir şansınız var. Ancak bunun için Kodi uygulamasını indirerek Video Addons kısmına Plex eklentisini etkinleştirmeniz ve hesabınızla eşleştirmeniz gerek. Ben şahsen bu şekilde kullanıyorum.

Sorularınız varsa yorumlar kısmından yazarsanız cevaplamaya çalışırım.

Vaktiniz için teşekkürler.

Anasayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.